Co zmieni Pirate 2.0

Algorytm wyszukiwarkiAktualizacje algorytmów Google, takich jak Pingwin czy Panda odbiła się szerokim echem, a konsekwencje tego ruchu poniosły głównie strony pozycjonerskie, które działały w sprzeczności z regułami tej największej wyszukiwarki. Karana były także te strony, które zawierały słabej jakości treści, a teraz przyszła pora na te witryny, które zajmują się nielegalnymi plikami. Walkę z piratami internetowymi, Google podjęło po raz kolejny, tym razem poprzez aktualizację Pirate 2.0. W wyniku jego działania witryny oferujące użytkownikom nielegalne pliki zostały zdegradowane i spadły w wynikach wyszukiwania.

Także strony, które linkowały nielegalne filmy, oprogramowanie czy też muzykę poniosły konsekwencję działania algorytmu. Chodzi tutaj na przykład o takie serwisy jak Torrenty. Czy aktualizacja Pirata była dla kogoś korzystana? Oczywiście wiadomość o aktualizacji przeprowadzonej przez Google ucieszyła właścicieli praw autorskich. Od tej pory mogą oni samodzielnie zgłaszać zastrzeżenia odnośnie konkretnych stron dystrybuującym nielegalne pliki. Algorytm piratealgorytm po zapoznaniu się ze zgłoszeniem decyduje czy pozostawić adres URL czy może usunąć go z wyników jakie otrzymujemy w wyszukiwarce. Istotne jest tutaj na przykład to ile zgłoszeń wpłynęła na daną witrynę.

Chociaż zdarza się także tak, iż duża liczba zgłoszonych stron jest mała w porównaniu do wszystkich podstron zaindeksowanych dla konkretnej witryny i dlatego nie jest ona usuwana. Wyczulone działanie algorytmu po aktualizacji sprawia, że nawet mała ilość skarg może skutkować ukaraniem wskazanej witryny. Raport przejrzystości jasno wskazuje, że użytkownikom podoba się nowa możliwość dana im przez Google, przez co każdego tygodnia zgłaszana jest ogromna liczba adresów URL czy też domen do usunięcia. Co zmieniło się w polskim Internecie po aktualizacji? Aktualizacje wprowadzone przez Google doprowadziły do tego, iż obecnie możemy mieć problem ze spotkaniem w wynikach wyszukiwania popularnych serwisów typu peb.pl albo darkwarez.pl oraz chomikuj.pl. Pozycja większości tego rodzaju serwisów została obniżona w rankingu, a bardzo skrupulatnej obserwacji podlegają wpisywane przez użytkowników w wyszukiwarkę słowa kluczowe typu „pobierz”, „zobacz” lub także „za darmo”. Poprzez aktualizację Pirate 2.0, Google z pewnością zadowolił właścicieli praw autorskich, ale na pewno nie powstrzyma tym ruchem piratów internetowych. Jest więcej niż pewne, że już wkrótce będziemy świadkami wyraźnej odpowiedzi zaatakowanych przez Google serwisów.